Relacja z obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych

Pierwsze obchody Narodowego Dnia Niepodległości Żołnierzy Wyklętych za nami. Jak wypadły? Biorąc pod uwagę, że całe przedswiewzięcie zaczeliśmy organizować na niespełna tydzień przed, należy uznać, że całkiem okazale! Duża w tym zasługa osób, które każdego dnia w tygodniu poprzedzającym 1 Marca poświęcały swój czas, aby święto Bohaterów w naszym mieście stało na wysokim poziomie.

Aby wszystko się udało, musieliśmy uporać się z kilkoma problemami, które z powodu goniącego nas czasu urosły do rangi niewykonalnych. Ale po kolei… Kłopoty z miejscem na graffiti, pozwoleniami na jego wykonanie, finansami oraz dostępnością materiałów do jego wykonania to tylko kilka z nich. Nasze doświadczenie w sprawach organizacyjnych pozwoliło jednak zdążyć z wszystkim na czas.

Zamówiona została msza w intencji poległych w walce o wolną Polskę, rozklejone plakaty oraz rozpoczęliśmy promocje wydarzenia na facebooku. Wszystkie te działania dały wymierny efekt – pełny kościół oraz ponad 200 osób na odsłonięciu malunku i setka na obchodach na cmentarzu, to jak na pierwsze obchody w Andrychowie, wynik bardzo dobry!

Pierwszym punktem obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była Msza Święta w kościele Św. Macieja, na której oprócz nas obecni byli członkowie Młodzieży Wszechpolskiej z Andrychowa, ludzie represjonowani przez komunistyczne władze, środowisko Gazety Polskiej z Andrychowa, Poczet sztandarowy Górników z Andrychowa oraz wiele niezrzeszonych osób, dla których ruch Wolna Polska to coś więcej niż pusty slogan. Cieszy duża ilość młodych osób. Naszą liczbę (kibiców KSB) szacujemy na ok. 80 osób. Na Mszy miejsce miało ciekwe kazanie księdza proboszcza Czernika oraz kilka słów od Młodzieży Wszechpolskiej. Po niej udaliśmy się w miejsce odsłonięcia graffiti, nad którym pracowaliśmy cały tydzień. Po odliczaniu, w świetle rac oraz odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego podziwiać można było malunek, który przez długie lata ozdabiał będzie nasze miasto oraz przypominał o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych. Cała prezentacja odbyła sie przy owacji ludzi, od których usłyszeliśmy dużo ciepłych słów.

Następnie udaliśmy się autami oraz pochodem na cmentarz w Andrychowie, gdzie odbyły się przemówienia, kolejno: proboszcza, nasze oraz Młodzieży Wszechpolskiej. Ostatnim etapem było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą polaków pomordowanych w Katyniu. Takim sposobem obchody I Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w Andrychowie dobiegły końca.

Na koniec kilka refleksji. Mamy nadzieję, że jest to początek pięknej tradycji i z roku na rok będzie przybywało ludzi, którym na sercu leży dobro naszego kraju i przez wgląd w historię kreują swoją postawą patriotyczne zachowania. Organizując to przedsięwzięcie, mieliśmy na celu przyciągnięcie wszystkich, niezależnie od opcji politycznych i poglądów. Zależy nam na tym, aby dzień 1 Marca w Andrychowie odbywał się ponad podziałami i był świętem patriotów.

Armio Wyklęta – Andrychów o Was pamięta!

foto i video: Andrychowianin.pl, MamNewsa.pl

Zostaw wiadomość